Makam Bayrağı

Makam bayrağı tüm bayraklarda olduğu gibi temsil niteliği taşımaktadır. Ülkelerinde, firmalarında, siyasi partilerinde ve işletmelerin de kendi niteliklerini yansıtacak bayrakları vardır.

Belli bir mevkiiyle ulaşmış bireyler çeşitli bayrak firmalarından makamına uygun bayrak yaptırabilir. Makam genelde kurum tarafından belirlenir fakat makam sahibi şeklini ve boyutunu değiştirme hakkına sahiptir.

Makam bayrakları standart ölçülerde 100x150 cm boyutlarındadır. Makam bayrakları genel olarak kristal parlak saten kumaştan yapılır.

Makam bayrağının en önemli ayrıntılarından bir tanesi de geçmiş zamandan beri günümüzde hala var olan ve özellikle devlet dairelerinde kullanılan bayraklarda bulunan saçaklardır. Bu saçaklar makam bayrağının etrafını kuşatacak şekilde ve 8 cm genişliğe sahip olacak biçimde bayrağın tüm kenarlarına yerleştirilir.

Bayrak kumaşının rengi her ne olursa olsun bayrakta kullanılacak saçaklar altın sarısı renginde olur. Bayraklarda kullanılan altın saçakların sonradan dökülmemesi için her iki taraftan sağlam bir şekilde çift dikiş atılır.